All Sections

Home | High School Sports

NHIAA Roundup: Windham skaters keep rolling


December 17. 2017 11:33PM




First-year varsity players Mike Blaschuk and Mike Montanile scored two goals apiece, leading the Windham High hockey team past Bishop Brady 7-0 on Sunday night.

Max Daly made eight saves to record his second shutout of the season and the team’s third straight to open the season. Windham had 37 shots on goal.

Tyler Toohey, Nolan Cunningham and Jim Harootian also scored for the Jaguars.

Windham 7, Timberlane 0 (Saturday): Junior Andoni Tsoukas, in his first varsity start, made 11 saves as Windham shut out Timberlane on Saturday.

Nolan Cunningham had a hat trick, and Jim Harootian, Mike Blaschuk, Matt Taylor and Phil Tsoukalas added goals as the Jaguars improved to 2-0 in Division II. Timberlane is 0-1.

Kennett 11, Hollis/Brookline-Derryfield 0: Trevor LaRusso’s hat trick paced Kennett. Girls’ hockey (Saturday)

St. Thomas/Winnacunnet 5, Kingswood 1: At Dover, Molly Connor scored two goals, including the first for the new St. Thomas/Winnacunnet co-op team (1-0). Julia Andolina scored, as did freshmen Skyler Bednarek and Olivia Kimball. Goalie Shannon Abbey, playing her first ice hockey game ever, earned the win in net.

Claire Richard scored for Kingswood of Wolfeboro (0-2), which got 30 saves from Nikki Cayon.

Bishop Guertin 8, Lebanon 2: Ashley Killen notched a hat trick as the Cardinals opened with a win. Britney Pearson, Emma Wallat, Brianna Defelice, Lindsey Hult and Brooke Yabroudy added goals for BG.

TRACK AND FIELD

Saturday

At DURHAM

Paul Sweet Oval, UNH

Boys’ results: Pinkerton 101, Portsmouth 51, Winnacunnet 50, Exeter 36, Spaulding 21, Londonderry 18, Nashua South 17

55 dash: 1. Ruimwijk, Pinkerton, 6.84; 2. Powers, Winnacunnet, 6.84; 3. Baillargeon, Pinkerton, 6.94; 4. Barba, Portsmouth, 6.94; 5. Gigliotti, Winnacunnet, 7.04; 6. Finneral, Portsmouth, 7.04

300 dash: 1. Gigliotti, Winnacunnet, 38.54; 2. Baillargeon, Pinkerton, 38.64; 3. Seleny, Pinkerton, 39.74; 4. Sutton, Spaulding, 39.94; 5. Mondi, Nashua South, 40.14; 6. Philbrook, Winnacunnet, 40.34

600: 1. Valhouli, Winnacunnet, 1:26.74; 2. Hanlon, Pinkerton, 1:26.94; 3. Grant, Portsmouth, 1:32.64; 4. Lamar, Exeter, 1:35.64; 5. Hersey, Exeter, 1:36.64; 6. Roy, Spaulding, 1:37.24

1,000: 1. Prinz, Portsmouth, 2:46.14; 2. Taylor, Winnacunnet, 2:46.74; 3. Groulx, Pinkerton, 2:51.34; 4. Coyle, Pinkerton, 2:53.34; 5. Beal, Winnacunnet, 2:58.64; 6. Mize, Pinkerton, 2:59.44

3,000: 1. Gagnon, Pinkerton, 9:18.64; 2. Denis, Winnacunnet, 9:44.04; 3. Sullivan, Exeter, 9:46.04; 4. Donnelly, Londonderry, 9:50.04; 5. Daley, Londonderry, 9:55.34; 6. Seeley, Londonderry, 9:58.34

55 hurdles: 1. Powers, Winnacunnet, 7.64; 2. Spencer, Pinkerton, 8.04; 3. Sutton, Spaulding, 8.14; 4. Fahey, Portsmouth, 8.44; 5. Finneral, Portsmouth, 8.84; 6. Weeks, Portsmouth, 9.24

4-by-160 relay: 1. Pinkerton 1:17.64 (Baillargeon, Ruimwijk, Battle).

4-by-400 relay: 1. Pinkerton 3:47.34 (Hanlon, Spencer, Brooks, Groulx).

High Jump: 1. Langevin, Exeter, 6-00.00; 2. Fahey, Portsmouth, 5-10.00; 3. Spencer, Pinkerton, 5-08.00; 3. Small, Pinkerton, 5-08.00; 5. Lamar, Exeter, 5-06.00; 6. Frost, Nashua South, 5-02.00

Long Jump: 1. Duncan, Portsmouth, 19-06.00; 2. Suoth, Spaulding, 19-00.00; 3. Mondi, Nashua South, 18-10.75; 4. Battle, Pinkerton, 18-04.00; 5. Brooks, Pinkerton, 18-03.50; 6. Dickson, Londonderry, J18-03.50

Shot Put: 1. Cerafici, Pinkerton, 43-06.00; 2. Alkalay, Nashua South, 42-06.25; 3. Bourassa, Pinkerton, 41-03.75; 4. King, Pinkerton, 40-11.50; 5. Hagearty, Londonderry, 39-08.50; 6. Antal, Exeter, 39-02.75.

Girls’ results: Portsmouth 72, Pinkerton 61.5, Exeter 50, Nashua South 48, Winnacunnet 37.5, Spaulding 14, Londonderry 10.

55 dash: 1. Crismeily, NS, 7.74; 2. Graves, Pinkerton, 7.74; 3. Momm-White, Portsmouth, Portsmouth, 7.84; 4. Diprizio, S, 7.94; 5. Sweet, E, 7.94; 6. Vigueras, Portsmouth, 8.04.

300 dash: 1. Kurowski, Portsmouth, 44.24; 2. Rodgers, W, 26.64; 3. Sweet, E, 46.84; 4, Lewis, NS, 46.94; 5. Forand, Pinkerton, 47.04; 5, Diprizio, S, 47.04.

600: 1, Petruzzi, E, 1:50.94; 2, Murray, W, 1:51.74; 3. Morin, Portsmouth, 1:51.94; 4, Seeley, L, 1:52.74; 5. Murphy, Portsmouth, 1:52.94; 6. McCarthy, W, 1:54.54.

1,000: 1. Vaillancourt, Pinkerton, 3:11.04; 2. Baker, Portsmouth, 3:11.24; 3. Ciara, Pinkerton, 3:13.84; 4. Foley, E, 3:18.84; 5. Ward, S, 3:21.64.; 6. Rowell, E, 3:25.64.

1,500: 1. Sullivan, E, 5:14.64; 2. Gregoire, L, 5:16.04; 3. Swain, NS, 5:20.14; 4. Conmy, NS, 5:29. 5. Krishnan, NS, 5:34.54; 6. Mathson, NS, 5:35.44.

3,000: 1. Johnson, Pinkerton, 10:46.24; 2. Cross, Pinkerton, 10:47.34; 3. D’Amelio, Pinkerton, 11:21.24; 4. McGaffigan, Pinkerton, 11:21.24; Trott, W, 12:20.44.

55 hurdles: 1. Momm-white, Portsmouth, 9.34; 2. Dickinson, Portsmouth, 9:54; 3. Ree, W, 9.74; 4. Forand, Pinkerton, 9.94; 5. Gyorda, W, 10:34.; 6. Bartoli, Pinkerton, 10:44.

4-by-160 relay: 1, Portsmouth (Dickinson, Ricard, Kurowski, Momm-White), 1:31.74.

4-by-400 relay: 1, Pinkerton (Ciara, Burke, Vaillancourt, Johnson), 4:29.54.

High jump: 1. Lewis, NS, 5-2; 2. Lesburt, Pinkerton, 5-0; 3. Powers, W, 4-8; 4. Cray, Portsmouth, 4-6; 5. Gullison, S, 4-3; 6. Winnes, W, 4-3.

Long jump: 1. Ward, Ex, 15-3.25; 2. Momm-White, Portsmouth, 14-11.75; 3. Zhang, NS, 14-09.50; 4. Sweet, E, 14-04.25; 5. Vigueras, Portsmouth, 14-00.25; 6. Maynard, W, 13-08.25.

Shot put: 1. Buccieri, Pinkerton, 30-10.25; 2. Dickinson, Portsmouth, 27-05.00; 3. Watson, Portsmouth, 27-04.00; 4. Hall, E, 26-10; 5. Heiser, E, 26-08; 6. Diaz, NS, 26-04.75.

- - - - - - - - - - - -

Boys’ results: 1. Merrimack 78, Phillips Exeter 60, Dover 38, Salem 29, ConVal 22, Pelham 15, Portsmouth Christian 12, Bow 10, Bishop Guertin 10.

55 dash: 1. Paulhamus, M, 7.04; 2. Myers, M, 7.14; Das, PE, 7.14; 4. Liquigan, PE, 7.14; 5. Katin, P, 7.14; 6. Blaise PE, 7.34.

300 dash: 1. Paulhamus, M, 39.04; 2. Myers, M, 40.14; 3. Mulvey, S, 40.24; 4. Wabunoha, PE, 40.54; 5. Ralston, B, 41.04; 6. Aronofsky, S, 41.44.

600: 1. Demeo, M, 1:32.34; 2. Moyer, D, 1:32.84; 3. Dufault, P, 1:35.34; 4, Brown, D, 1:36.94; 5. Mutambarika, M, 1:38.04; 6. Breen, PE, 1:40,.54.

1,000: 1. Coyne, ConVal, 2:48.14; 2. Kang, PE, 2:49.44; 3, Mau, D, 2:53.24; 4, Crowley, M, 2:55.14; 5. Brackett, PCA, 3:02.84; 6. Corso, PCA, 3:06.84.

1,500: 1. Holden, S, 4:34.54; 2. Kim, ConVal, 4:40.84; 3. Andrecyk, D, 4:48.84; 4. Cook, D, 4:51.04; 5. Fischer, M, 4:53.94; 6. Horrigan, PE, 4:56.24.

3,000: 1. Thompson, D, 9:46.54; 2. Peyton, M, 9:49.94.

55 hurdles: 1. Kapongo, PCA, 8.94; 2. MacGregor, S, 9.04; 3. Heiser, M, 9.24; 4. Hatch, D, 9.44; 5. Elie, P, 9.44; 6. Fisher, BG, 9.54.

4-by-160 relay: 1, M (Crowley, Myers, Paulhamus, Safstrom), 1:20.34.

4-by-400 relay: 1, M (Crowley, Demeo, Peyton, Heiser), 3:59.54.

High jump: 1. Myers, M, 5-02; 2. Pacheco, BG, 5-00.

Long jump: 1, Blaise, PE, 18-03.75; 2. Ngala, PE, 17-08.75; 3. Paulhamus, M, 17-03.75; 4. Katin, P, 17-00.50; 5. MacGregor, S, 16-10.75; 6. Brantmuller, S, 16-10.75.

Shot put: 1. Ackman, PE, 41-03.75; 2. Murray, ConVal, 40-06.75; 3. Sauer, PE, 39-05.25; 4. Kapongo, PCA, 38-07.25; 5. Cardillo, S, 38-05.25; 6. Murray, PE, 37.06.50.

- - - - - - - - - - - -

Girls’ results: 1. Phillips Exeter 66, Merrimack 46, Pelham 46, BG 31, Dover 27, ConVal 25, PCA 24, Salem 17, Bow 5.

55 dash: 1. Koroma, M, 7.84; 2. Paquette, S, 8.04; 3. Bailey, S, 8.24; 4. Okeremi, PE, 8.24; 5. Stockwell, PE, 8.34; 6. Burnham, B, 8.34.

300 dash: 1. Dahlinger, P, 46.74; 2. Romero, PE, 48.14; 3. Lafreniere, Bow, 48.14; 4. Hemmerdinger, P, 49.34; 5. Hanlon, PE, 49.34; 6. Burke, P, 49.54.

600: 1. Melvin, PE, 1:42.84; 2. Kjendal, PCA, 1:47.44; 3. Caddell, S, 1:49.24; 4. Hurst, P, 1:51.04; 5. Masterson, P, 1:52.04; 6. Grise, BG, 1:53.74.

1,000: 1. Hurley, ConVal, 3:16.64; 2. 2. Carrillo, M, 3:16.94; 3. Ntengeri, BG, 3:25.44; 4. Harrington, P, 3:26.54; 5. Kjendal, PCA, 3:28.24; 6. Newell, ConVal, 3:33.44.

1,500: 1. Corso, PCA, 5:15.64; 2. Luff, PE, 5:45.04; 3. Rochefort, D, 6:04.34; 4. Joly, D, 6:10.34.

3,000: 1. Veverka, ConVal, 11:05.84; 2. Corbett, M, 11:17.24; 3. House, M, 11:41.24; 4. Jewell, D, 11:59.34.

55 hurdles: 1. Nichols, BG, 8.74; 2. Nwankwoala, PE, 9.54; 3. Brown, PE, 10.04; 4. Xiu, PE, 10.74; 5. Paradis, P, 10.74; 6. Bedard, M, 10.94.

4-by-160 relay: 1, Pelham (Paradis, O’Toole, Cawthron, Dahlinger), 1:35.44.

4-by-400 relay: 1, PE (Melvin, Hanlon, Houston, Brown), 4:34.04.

High jump: 1. Herrling, P, 5-00; 2. Olson, PCA, 4-06.00; 3. Tosi, BG, 4-06.00; 4. Breen, D, 4-00; 4. Joly, D, 4-00.

Long jump: 1. Jones, BG, 15-06.50; 2. Romero, PE, 15-02.00; 3. Bailey, S, 15-01.25; 4. Hutchinson, M, 14-03.00; 5. Metaxotos, M, 13-07.00; 6. Keenan, BG, 13-01.50.

Shot put: 1. Williams, D, 35-05.00; 2. Ikpeazu, PE, 33-02.75; 3. Bell, ConVal, 32-06.00; 4. Lindquist, BG, 30-00; 5. Basta, BG, 29-02.50; 6. Mbanugo, PE, 29.02.25.

- - - - - - - - - - - -



Bowling

Saturday, at Spare Time, Manchester

Pinkerton scoring: Sean Forkey, 123 and 105; Lauren Sylvain, 141 and 119; Zac Emery, 148 and 141; Jason Barton 114 and 98; Keenan Nash, 195 and 236 with 6 strikes in a row.

- - - - - - - - - - - -



SWIMMING

Girls’ meet (Saturday, at SNHU)

200 medley relay: 1. Pinkerton (Hedstrom, Freedman, Camelia, Roberge), 2:24.73.

200 meters: 1. Hedstrom, P, 2:33.27; 2. Ferguson, John Stark, 2:34.22; 3. Craven, Windham. 200 IM: 1. Neville, P, 2:46.62; 2. Pickett, W, 2:53.13; 3. Martin, Hollis/Brookline, 3:00.09.

50 freestyle: 1. Camelia, P, 30.08; 2. Richard, W, 31.79; 3. Eno, P, 32.77.

200 freestyle relay: 1. HB (Rao, Flannery, Bruzik, Martin), 2:16.94.

100 freestyle: 1. Neville, P, 1:06.96; 2. Hannah, P, 1:07.38; 3. Richard, W, 1:11.38.

200 freestyle: 1. Hedstrom, P, 2:33.27; 2. Craven, W, 2:35.34; 3. Roberge, P, 2:36.64.

400 freestyle: 1. Pickett, W, 5:16.25; 2. Roberge, P, 5:35.10; 3. Doyle, W, 5:40.04.

100 butterfly: 1. Freedman, P, 1:18.37; 2. Hedstrom, P, 1:25.28; 3. Prendergast, W, 1:27.46.

100 backstroke: 1. Freedman, P, 1:16.79; 2. Prendergast, W, 1:26.60; 3. Richard, W, 1:27.48.

100 breaststroke: 1. Craven, W, 1:30.51; 2. Martsolf, W, 1:37.44; 3. Chu, W, 1:38.32.

400 freestyle relay: 1, Pinkerton, 4:33.84.

- - - - - - - - - - - -



Boys’ meet (Saturday, at SNHU)

200 medley relay: 1. Pinkerton (Nelson, Ploss, Suwirjo, Landry), 2:04.70.

200 freestyle: 1. Neeb, P, 2:15.05; 2. Landry, P, 2:24.35; 3, Ploss, P, 2:26.63.

200 IM: 1. Swank, W, 2:43.09; 2. Montgomery, P, 2:49.35; 3. Domogala, W, 3:00.04.

400 freestyle: 1. Suwirjo, P, 4:41.34; 2. Neeb, P, 4:50.57; 3. Hakme Silva, P, 5:16.77.

50 freestyle: 1. Suwirjo, P, 26:42; 2. Bartley, W, 27.74; 3. Muckstadt, HB, 27.82.

100 freestyle: 1. Estano, Goffstown, 1:01.19; 2. Bartley, W, 1:02.70; 3. Landry, P, 1:02.90.

100 butterfly: 1. Divelbiss, P, 1:13.96; 2. Swank, W, 1:14.17; 3, Domogala, W, 1:20.49.

100 backstroke: 1. Bartley, W, 1:11.18; 2. Nelson, P, 1:13.01; 3. Adams, P, 1:19.98.

100 breaststroke: 1. Estano, G, 1:21.43; 2. Hume, W, 1:24.52; 3. Swank, W, 1:29.03.

200 freestyle relay: 1. Windham, 1:54.85.

400 freestyle relay: 1. Pinkerton (Landry, Nelson, Golebiewski, Suwirjo), 4:16.77.


NHIAA NHIAA NHIAA NHIAA NHIAA