action:article | category:SPORTS21 | adString:SPORTS21 | zoneID:40

Home » Sports » High School Sports

October 14. 2013 10:38PM

Keene boys, Hanover girls take Connecticut Valley Conference cross-country titles

Jonathan Allard ran a 17:03 to finish second, leading the Keene boys to the title in Saturday’s Connecticut Valley Conference Championship at Fall Mountain Regional in Langdon. Josh Fontaine of Lebanon was the winner, in 16:34.

CVC Cross Country 2013

At LANGDON

Fall Mountain Regional

Boys’ 5k team scores

Keene 43; Lebanon 65; Hanover 74; Monadnock 94; Fall Mountain 124; Bellows Falls, Vt. 166; Kearsarge 170; Brattleboro 183Top Individuals: 1. Josh Fontaine, Lebanon, 16:34.70; 2. Jonathan Allard, Keene, 17:03.10; 3. Zak Kinsman, Lebanon, 17:11.20; 4. Garrett Ruley, Hanover, 17:15.90; 5. Kaleb DeWees, Keene, 17:19.80; 6. Felix Herron, Hanover, 17:24.90; 7. Quincey Smith, Windsor, 17:29.90; 8. Shane Corley, Kearsarge, 17:32.20; 9. Willie Moore, Bellows Falls, 17:40.50; 10. Gunner Hoffman, Monadnock, 17:42.60; 11. Morgan Latham, Fall Mountain, 17:46.80; 12. Chris Gish, Sharon Academy, 17:49.20; 13. William Funk, Keene, 17:51.30; 14. Dylan

Rychlik, Keene, 17:53.40; 15. Evan James, Keene, 18:03.30; 16. Nick Orgnic, Lebanon, 18:03.60; 17. Reed Winter, Hanover, 18:07.30; 18. James Elmour, Monadnock, 18:08.80; 19. Griffin Parodi, Keene, 18:09.70; 20. Tristan Phillips, Fall Mountain, 18:11.50; 21. Quentin Bazarnicki, Monadnock, 18:11.50; 22. Timothy Jones, Bellows Falls, 18:20.30; 23. Cameron Stewart, Lebanon, 18:20.70; 24. Kristopher Newell, Monadnock, 18:20.70; 25. Daniel Rodden, Keene, 18:24.80

Girls’ 5k team scores

Hanover 38; Keene 48; Lebanon 91; Monadnock 102; Brattleboro 109; Kearsarge 124; Fall Mountain 200

Top Individuals

1. Zola Doyle, Hanover, 19:27.00; 2. Finley Doyle, Hanover, 19:29.10; 3. Kayla Blair, Monadnock, 19:53.00; 4. Nell Houde, Lebanon, 20:02.20; 5. Liesel Robbins, Hanover, 20:17.30; 6. Jami vanWezel, Keene, 20:30.70; 7. Aparna Alavilli, Hanover, 20:31.50; 8. Theresa Derry, Keene, 20:50.50; 9. Alexis Cooke, Monadnock, 21:02.30; 10. Megan Schillemat, Keene, 21:07.50; 11. Margaret Gish, Sharon Academy, 21:11.60; 12. Katrina Ullrich, Keene, 21:23.20; 13. Nevada Powers, Brattleboro, 21:23.90; 14. Catherine Sullivan, Keene, 21:30.00; 15. Amelia Schillemat, Keene, 22:02.40; 16. Jenny Gordon, Keene, 22:13.30; 17. Briggie Carr, Kearsarge, 22:14.70; 18. Catey Yost, Brattleboro, 22:25.20; 19. Ashleigh Brede, Keene, 22:30.40; 20. Kelsie Atwater, Lebanon, 22:32.70; 21. Catie Merrill, Keene, 22:40.50; 22. Anna Cahill, Kearsarge, 23:02.00; 23. Jackie Murray, Keene, 23:07.30; 24. Grace Horne, Keene, 23:13.90; Celia Tasho, Monadnock, 23:15.40

Fifth annual Pelham Cross-Country Invitational

Boys Varsity 5k

1. Jeremy Brassard, Coe-Brown, 15:30; 2. Eli Moskowitz, Souhegan, 15:51; 3. Dom Repucci, Hopkinton, 16:07; 4. Patrick Lynch, Souhegan, 16:13; 5. Sean Munnelly, Campbell, 16:34; 6. Bryce Blanchard, Pelham, 16:37; 7. Lucas Fisher, Coe-Brown, 16:38; 8. Ben Platt, Souhegan, 16:40; 9. Jared Nelson, Coe-Brown, 16:42; 10. Jacob Drescher, Milford, 16:50; 11. Andrew Hunt, ConVal, 16:54; 12. Brett Quinn, Souhegan, 16:56; 13. Brandon Bielinski, Windham, 16:58; 14. Davio Deluca, Coe-Brown, 17:00; 15. Ben Massa, Souhegan, 17:00; 16. Colby Butler, Sanborn, 17:03; 17. David Addington, Milford, 17:06; 18. John Sanborn, Pembroke, 17:09; 19. Logan Landrum, Souhegan, 17:27; 20. Alex Prevatt, Coe-Brown, 17:27; 21. Kam Anderson, Pembroke, 17:29; 22. Peter Caron, Windham, 17:32; 23. Joe Bernstein, ConVal, 17:38; 24. Nick Khoury, Windham, 17:43; 25. Jake Ricca, Milford, 17:44

Team scores

Souhegan 41; Coe-Brown 51; Milford 120; Windham 123; Hopkinton 145; Pelham 181; Campbell 190; Pembroke 196; ConVal 206; Sanborn 233; St. Thomas 246

Girls Varsity 5k

1 Hannah Parker, Coe-Brown, 18:38; 2. Elisabeth Danis, Coe-Brown, 18:42; 3. Meg Scannell, Coe-Brown, 18:54; 4. Madeleine Hunt, Souhegan, 18:59; 5. Brooke Laskowsky, Coe-Brown, 19:11; 6. Jessie Carney, Coe-Brown, 19:15; 7. Hannah Gillis, Souhegan, 19:19; 8. Katie Scannell, Coe-Brown, 19:35; 9. Shaylyn Harrington, Pelham, 19:41; 10. Miclyn Noorda, Souhegan, 19:43; 11. Maddie Clark, Hopkinton, 19:44; 12. Sarah Nadeau, Hopkinton, 19:44; 13. Mary Fowler, Coe-Brown, 19:47; 14. Courtney Fisher, ConVal, 19:50; 15. Rowan Wilson, ConVal, 20:07; 16. Hannah Culver, Souhegan, 20:08; 17. Melissa Hiatt, St. Thomas Aquinas, 20:12; 18. Kristen Tilley, Windham, 20:16; 19. Lindsay Maffei, Windham, 20:20; 20. Hannah Ells, St. Thomas Aquinas, 20:26; 21. Kate Bermingham, Souhegan, 20:33; 22. Brianna Lippitt, Milford, 20:45; 23. Min-Lu Kelly-Durham, Souhegan, 20:46; 24. Shannon Earley, Souhegan, 20:51; 25. Emily Calder, Hopkinton, 20:52

Team scores

Coe-Brown 17; Souhegan 58; St. Thomas Aquinas 128; ConVal 133; Hopkinton 133; Windham 134; Milford 167; Pelham 195; Pembroke 249; Campbell 295

Cofrin Classic Cross Country Invitational

Concord

Girls’ Top Individuals

1. Maegan Doody, Oyster River, 18:37; 2. Winship Gwenyth, Bedford, 19:12; 3. Smita Boesch-Dining, Concord, 19:20; 4. Heidi Ntengeri, Nashua North, 19:40; 5. Erin Waters, Concord, 19:53; 6. Cassie Shea, Concord, 19:56; 7. Conrad Caroline, Bedford, 19:59; 8. Anna Noble, Spaulding, 20:01; 9, Kayla Farren, Nashua North, 20:11; 10. Erica Lane, Merrimack, 20:16; 11. Sara-Lynn Horne, Nashua North, 20:17; 12. Michaella Conery, Concord, 20:26; 13. Kelsi Farren, Nashua North, 20:27; 14. Samantha Pearl, Concord, 20:33; 15. Nicolina Braccio, Nashua North, 20:46; 16. Jenny Mistretta, Oyster River, 20:47; 17. Katie HoSang, Bedford, 21:02; 18. Kate Andy, Concord, 21:04; 19. Kaelin Willette, Concord, 21:10; 20. Sarah House, Merrimack, 21:12; 21. Desmarais Emerson, Bedford, 21:14; 22. Caroline Mahoney, Bedford, 21:19; 23. Kayli O’Donnell, Concord, 21:21; 24. Raquel Gelinas, Merrimack Valley, 21:24; 25. Katherine Brennan, Merrimack, 21:26

Girls’ team results

Concord 38; Nashua North 48; Bedford 66; Oyster River 102; Merrimack 108; Merrimack Valley 200; Bishop Brady 212; Salem 225

Boys’ Top Individuals

1. Tristam Winship, Bedford, 16:22; 2. Cam Barth, Oyster River, 16:31; 3. Neil Mistretta, Oyster River, 16:51; 4. Patrick O’Brien, Oyster River, 16:53; 5. Scott Daly, Bedford, 17:04; 6. Drew Thibault, Oyster River, 17:05; 7. Mike Dee, Bedford, 17:05; 8. Pepper Smith, Concord, 17:08; 9. Warren Bartlett, Bishop Brady, 17:10; 10. Keegan Hanks, Merrimack Valley, 17:11; 11. Brendan Polichronopoulos, Merrimack Valley, 17:13; 12. Ehsun Farooq, Manchester West, 17:27; 13. Joe Settineri, Salem, 17:32; 14. John Walker, Merrimack Valley, 17:35; 15. Will Stone, Oyster River, 17:40; 16. Jeremy Howland, Oyster River, 17:43; 17. Carter Saltmarsh, Merrimack Valley, 17:47; 18. Connor Muise, Nashua North, 17:47; 19. Alex Fredette, Salem, 17:50; 20. Alex Saveliev, Concord, 17:50; 21. Sam Zeltner, Bedford, 17:52; 22. Jake Remington, Spaulding, 17:53; 23. Shane Gagnon, Nashua North, 17:54; 24. Sean Bolvin, Salem, 17:58; 25. Chaim Tendler, Manchester West, 17:59

Boys’ team results

Oyster River 30; Bedford 63; Merrimack Valley 78; Salem 126; Nashua North 144; Concord 159; Spaulding 200; Manchester West 217; Bishop Brady 218; Merrimack 264

Wickham Park Invitational

Manchester, Conn.

Cross Country Meet

Boys’ Team results: Nashua South Panthers place first overall

Nashua South Individuals

9. Tyler Doveno (17:14), 13. Brian McAfee (17:22), 16. Jonathan Zalman (17:34), 39. Thomas Lessard (18:07), 42. Mitch King (18:10), 45. Conor Canfield (18:13); 70. Ryan Vermette (18:38)

Girls’ Team results: Pinkerton Academy of Derry finished fourth overall

Pinkerton Academy Individuals: 4. Pinkerton Academy-NH

5. Morgan Sansing (19:22), 11. Ariel Vaillancourt (19:58), 28. Taylor Lacey (20:53), 32. Haley McMullen (21:06), 44. Danika Ashness (21:32), 48. Kaila Cote (21:39), 51. Sadie Farnsworth (21:55)

Manhattan Cross Country Invitational

Van Cortlandt Park, Bronx, N.Y.

Boys’ team overall results: Londonderry 5th; Bishop Guertin 8th

Londonderry Individuals: 11. Damon Kilgore, 13:33.3; 18. Grant McAuliffe, 13:44.0; 56. Nick Leach, 14:28.2; 67. Jared Kane, 14:34.8; 90. Tim Court, 14:51; 99. Bailey Hamilton, Londonderry, 14:54.4

Bishop Guertin Individuals: 7. Tyler McLaren, 13:17.6; 37. Christopher Fischer, BG, 14:05.9; 58. Jonathan Sheehan, BG, 14:30.8; 71. Robert DeSisto, BG, 14:36.3; 103. Aiden Sullivan, BG, 14:56.7; 122. Joseph Barowski, Bishop Guertin, 15:15.2; 131. Andrew Dahl, BG, 15:22.6;


  • Does New Hampshire high school football need a better system for selecting playoff teams?
  • Yes
  • 59%
  • No
  • 41%
  • Total Votes: 607

 New Hampshire Events Calendar
    

    SHARE EVENTS FOR PUBLICATION, IT'S FREE!

Upcoming Events

 New Hampshire Business Directory

  

    ADD YOUR BUSINESS TODAY!