All Sections
action:article | category:SPORTS | adString:SPORTS | zoneID:40
Welcome guest, you have 2 views left. | Register | Sign In


Bedford boys take Division I golf title

Bedford, behind Nick Dempster, A.J. Spagnuolo, and Justin Clutter, churned out a five-stroke victory over two-time defending champion Keene to win the NHIAA Division I Golf Championship at the Cochecho CC in Dover Thursday.

Bedford, which captured the NHIAA 2010 team title in Division II, finished with a winning 386 score ahead of Keene (391) and Bishop Guertin (399). Hanover defended its Division II title at Canterbury CC. Hanover beat Windham , 388-403.

In Division III at Newport CC , Bow (321) dethroned defending state champion Mascenic of Canaan (326) while Pelham finished third at 332.

Derryfield of Manchester captured the Division IV team championship at Newport CC. The Cougars scored 329, followed by Newport (343) and Hopkinton (360).

On Saturday at Cochecho CC, the low 24 scorers and ties from Thursday in Division I will advance to a second round of 18 holes to determine the individual champion. The same is true of Division II at Canterbury CC.

The low 12 scorers and ties will also advance from Divisions III and IV to determine league individual champions at Newport CC on Saturday.

Chelso Barrett fired a two-under 34-34-68 to take a five-shot lead into Saturday's final round for the Division I individual title at Cochecho CC. Dempster (40-33-73), Matt Paradis of Central (37-36-73) and Sam Shafer of Dover (35-38-73) are within striking distance of Barrett, who is the two-time Division I champion.

Hanover's Benny Hayes and Nate Choukas will be joined by Tom Hickson from St. Thomas of Dover and Connor Greenleaf of Windham in Saturday's lead group in Division II second-round individual play at Canterbury Country Club. Hanover won the team title for the second straight year at Canterbury.

In Division IV, Patrick McGinley (71) of Derryfield holds a one-shot lead against defending champion Hayden Maroun of Moultonborough at the par 35-36-71 Newport CC.

Division I

First round results

Cochecho CC, Dover (par 70)

Chelso Barrett, Keene 34-34-68; Nick Dempster, Bedford, 40-33-73; Matthew Paradis, Central, 37-36-73; Sam Shafer, Dover, 35-38-73; Kevin Scott, Bishop Guertin, 39-36-75; Kyle Gagne, Exeter, 42-33-75; Tyler Livingston, Alvirne, 39-37-76; Ben Robinson, Bishop Guertin, 38-38-76; Charlie Hesser, Winnacunnet, 39-37-76; Chris Saunders, Winnacunnet, 40-36-76; A.J. Spagnuolo, Bedford, 39-38-77; Quinn DiPasquale, Bishop Guertin, 39-38-77; Jordan Oelkers, Merrimack, 39-38-77; Justin Clutter, Bedford, 38-40-78; Taylor Simpson, Londonderry, 42-36-78; Dylan Lortie, Alvirne, 41-38-79; Ryan Tombs, Bedford, 41-38-79; Dylan Cowette, Bedford 39-40-79; Matt Weeks, Bedford, 39-40-79; Keaton Foster, Keene, 41-38-79; Jasper Jenkins, Keene, 41-38-79; Sean Warneke, Nashua South, 41-38-79; Jameson Collins, Timberlane, 40-39-79; Scott Robidoux, Central, 41-39-80; Adam Godbout, Concord, 43-37-80; Garret Zorn, Exeter, 44-36-80

Division II

Canterbury CC (par 72)

Benny Hayes, Hanover, 73; Nate Choukas, Hanover, 73; Tom Hickson, St. Thomas, 73; Alex Von Svoboda, Brady 77; Connor Greenleaf, Windham, 77; Corey Huckins, Lebanon, 77; Adam Dolan, Windham 78; Mattson Rosenbaum, Hanover, 78; Max Masse, Windham, 78; Nathan Roth, Hanover, 78; Zach Storro, Goffstown, 78; Alex Bickford, St. Thomas, 79; C.J. Sirrell, Kingswood, 80; Gavin Brickley, Plymouth, 80; Jake Mount, Goffstown, 80; Andrew McCall, Kingswood, 81; Ben Wescott, Con-Val, 81; Casey Gut, Pembroke, 81; Chris Pasto, Sanborn, 81; Nate Ela, Kennett, 81; Sam Cody, Con-Val, 81; Tim Downs, St. Thomas, 81; Eric Aguiar, Plymouth, 82; Mike Brabazon, Portsmouth, 82; Aaron Rancourt, Portsmouth, 83; Brian Thibodeau, Hollis-Brookline 83; Collette Schmidt, Lebanon 83

Division III

Newport CC (Par 71)

Roman Ojala, Mascenic, 77; Jake Rand, Bow, 78; Jake Vaiknoras, Pelham, 79; Jeremy Duhamel, Campbell, 80; Noah Miller, Conant, 80; Jocelyn Ojala, Mascenic, 80; Josh Lacasse, Bow, 81; Griffin Connor, Bow, 82; Maki Seppala, Conant, 82; Nick Neary, Pelham, 82; Jalen Rines, Mascenic, 83; Alex Newton, Pelham, 84, Jordan Dahl, Winnisquam, 85

Division IV

Newport CC (Par 71)

Pat McGinley, Derryfield, 71; Hayden Maroun, Moultonborough, 72; Cale Manseau, Newport, 82; Andre Keplar, Newport, 83; Roger Larrivee, Derryfield, 85; Mike Salerni, Derryfield, 86; Bennett Doherty, Derryfield, 87; Jordan Damon, Farmington, 87; Peter Benson, Hopkinton, 87; Sam Winslow, Hopkinton, 88; Matt Bocko, Newport, 88; Sean Fleming, Newmarket, 88; Cody Stone, Littleton, 89

Team Results

Division I

Bedford, 386; Keene 391; Bishop Guertin, 399; Concord, 408; Alvirne, 409; Exeter, 410; Winnacunnet, 411; Central 411; Pinkerton, 422; Londonderry 425

Division II

Hanover, 388; Windham, 403, Saint Thomas, 405; Goffstown, 415; Bishop Brady, 423; Kingswood, 426; Portsmouth, 432, Lebanon, 435; Plymouth, 438; Souhegan, 441; Sanborn, 443; Oyster River, 456; Hollis-Brookline 457

Division III

Bow 321, Mascenic of Canaan 326, Pelham 332, Gilford 367, Conant of Jaffrey 375, Campbell of Litchfield 377, Hillsborough-Deering 391

Division IV

Derryfield of Manchester 329, Newport 343, Hopkinton 360, Moultonborough 380, White Mountains of Whitefield 398, Inter-Lakes of Meredith 406, Newmarket 410

SATURDAY TEE TIMES

Cochecho CC, Dover (par 70)

Division I tee times: 12:03: Garrett Zorn, Exeter; Adam Godbout, Concord; Jasper Jenkins, Keene; 12:12: Dylan Lortie, Alvirne; Keaton Foster, Keene; Ryan Tombs, Bedford; 12:21: Jameson Collins, Timberlane; Taylor Simpson, Londonderry; Justin Clutter, Bedford; 12:30: Quinn DiPasquale, Bishop Guertin; Jordan Oelkers, Merrimack; Ben Robinson, Bishop Guertin; 12:39: Charlie Hesser, Winnacunnet; Chris Saunders, Winnacunnet; Kevin Scott, Bishop Guertin; Kyle Gagne, Exeter; 12:48: Nick Dempster, Bedford; Matthew Paradis, Central; Sam Shafer, Dover; Chelso Barrett, Keene

Canterbury CC (par 71)

Division II tee times: 8:30 a.m: Aaron Rancourt, Portsmouth.; Brian Thibodeau, HB; Casey Gut, Pembroke; 8:39: Tim Downs, STA; Eric Aguiar, Plymouth; Mike Brabazon, Portsmouth; 8:48: Andrew McCall, Kingswood; Chris Pasto, Sanborn; Nate Ela, Kennett; Sam Cody, Con-Val; 8:57: C.J. Sirrell, Kingswood; Gavin Brickley, Plymouth; Jake Mount, Goffstown; Ben Wescott, Con-Val; 9:06: Max Masse, Windham; Nathan Roth, Hanover; Zach Storro, Goffstown; Alex Bickford, STA; 9:15: Alex Von Svoboda, Brady; Corey Huckins, Lebanon; Adam Dolan, Windham; Mattson Rosenbaum, Hanover; 9:24: Benny Hayes, Hanover; Nate Choukas, Hanover; Tom Hixon, STA; Connor Greenleaf, Windham


Newport CC (par 71)
Division III-IV tee times: 9 a.m.: Cody Stone, Littleton; Sean Fleming, Newmarket; Matt Bocko, Newport; 9:09: Griffin Connor, Bow; Alex Newton, Pelham; Jalen Rines, Mascenic; 9:18: Sam Winslow, Hopkinton; Jordan Damon, Farmington; Bennett Doherty, Derryfield; 9:27: Jordan Dahl, Winnisquam; Nick Neary, Pelham; Jeremy Duhamel, Bow; 9:36: Peter Benson, Hopkinton; Roger Larrivee, Derryfield; Andre Keplar, Newport; 9:45: Josh Lacasse, Bow; Noah Miller, Conant; Maki Seppala, Conant; 9:54: Cale Manseau, Newport; Hayden Maroun, Moult.; Patrick McGinley, Derryfield; 10:03: Jake Vaiknoras, Pelham; Jake Rand, Bow; Roman Ojala, Mascenic


action:article | category:SPORTS | adString:SPORTS | zoneID:88
action:article | category:SPORTS | adString:SPORTS | zoneID:27
action:article | category:SPORTS | adString:SPORTS | zoneID:36
action:article | category:SPORTS | adString:SPORTS | zoneID:

        

FOLLOW US
Follow us on Twitter Follow us on Facebook Follow our RSS feed
Union Leader app for Apple iPad or Android *
Click to download from Apple Apps StoreClick to download from Android Marketplace
* e-Edition subscription required

More Sports


NH Angle - Sports